Löpare i mål i en av finalerna under Världsungdomsspelen på Ullevi – internationellt friidrottsevenemang nära Göteborgs Vandrarhem

Världsungdomsspelen - lagboende

ÖIS väljer Göteborgs Vandrarhem


Örgryte IS Friidrott (ÖIS Friidrott) är en av Sveriges mest anrika friidrottsföreningar, med en lång tradition av att fostra elitidrottare och arrangera stora friidrottstävlingar. Med sin bas i Göteborg är föreningen värd för flera nationella och internationella tävlingar där friidrottare från hela landet kommer för att tävla.

Vid tävlingar som Världsungdomsspelen och andra friidrottsevenemang i Göteborg har många deltagande föreningar och aktiva valt att bo på Göteborgs Vandrarhem. Med ett praktiskt läge nära Slottsskogsvallen, Friidrottens Hus och Ullevi erbjuder vi ett smidigt och prisvärt boende för idrottsutövare och deras team.

 

Göteborgs Vandrarhem var ett utmärkt val för vår grupp under Världsungdomsspelen. Trevlig och hjälpsam personal, fräscha lokaler och en riktigt bra frukost. Allt fungerade smidigt - vi rekommenderar gärna Göteborgs Vandrarhem till våra deltagande föreningar.

- Per Crona, Världsungdomsspelen


Fördelar med Göteborgs Vandrarhem under turneringen

Bekväma rum – Eget boende istället för skolboende, i privata flerbäddsrum.
Prisvärt alternativ – Mer prisvänligt än hotell, fortfarande till god standard.
Faciliteter anpassade för idrottslag – Stort kök, tvättmöjligheter och sociala ytor.
Bra kommunikationer – Nära kollektivtrafik och enkel transport till turneringsarenor.
 

Ska ditt lag delta i Bohus Cup eller Göteborg Cup? Boka ert gruppboende i Göteborg redan idag!

Här kan ni önska offert: offertformulär

 

 

Spjutkastare i Världsungdomsspelen på Ullevi – deltagare som valt att bo på Göteborgs Vandrarhem